Na co zwrócić uwagę podczas odczytywania informacji z opakowań karmy?

Kiedy wybierasz karmę dla swojego zwierzaka, bardzo ważne jest zapoznanie się z informacjami na opakowaniu. Dopiero po przeanalizowaniu składu produktu i innych ważnych informacji możesz wybrać najlepszą dla swojego czworonożnego przyjaciela.

Jak należy poprawnie odczytać skład produktu?

Tak, jak w przypadku żywności dla ludzi, ta sama zasada dotyczy składu karmy dla zwierząt domowych – składnik, którego jest najwięcej w karmie, znajduje się na pierwszej pozycji, a składnik, którego jest najmniej – na końcu. Jeśli jednak surowe mięso jest wskazane, jako pierwsze w składzie karmy, nie zapominaj, że woda stanowi 75% jego wagi. Tak więc, podczas produkcji, po odparowaniu wody, surowe mięso przesunie się jeszcze o co najmniej kilka pozycji i najprawdopodobniej pozwoli na zajęcie pierwszego miejsca produktom zbożowym.

Jeśli jednak karma zawiera w składzie mączkę mięsną, na przykład, drobiową, jagnięcą lub z łososia, wtedy ta kwestia jej nie dotyczy, ponieważ podczas produkcji mączki mięsnej większość wilgoci jest odparowywana, a pozostaje jedynie średnio 5%. Zatem, porównując surowe mięso i mączkę mięsną w składzie karmy, około 20% mączki mięsnej stanowi 60% surowego mięsa.

Co oznaczają nazwy chemiczne wskazane w sekcji dotyczącej suplementów?

W celu zaspokojenia wszystkich potrzeb zwierząt domowych, dodawane są witaminy i minerały, określone w sekcji suplementów. Minimalne ilości tych substancji są regulowane przez Europejską Federację Przemysłu Zwierzęcego (FEDIAF). Jeśli opakowanie produktu określa, że jest „kompletne”, możesz być pewien, że ilości witamin i minerałów spełnia wymagania. Jeśli wybierzesz taki produkt, a Twoje zwierzę jest zdrowe, nie będziesz musiał martwić się dodatkową suplementacją.

Ponadto, sekcja suplementów zawiera dodatkową kategorię „Dodatki technologiczne”. Odnosi się ona do przeciwutleniaczy, konserwantów, barwników, aromatów itp. Wszystkie określone substancje mogą być naturalne lub syntetyczne.

Komponenty analityczne – czym są?

Każde opakowanie karmy musi zawierać ilość białek, tłuszczy, popiołu i włókien. Jeśli wilgotność produktu przekracza 8%, producent musi również to zaznaczyć. Większość producentów wskazuje również ilość wapnia i fosforu – niezbędnych minerałów w karmach. W części, dotyczącej składników analitycznych można również znaleźć inne minerały i wskazane ilości kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6.

Jeśli produkt jest funkcjonalny, na przykład dla kotów, cierpiących na kamienie struwitowe w pęcherzu moczowym, można również znaleźć ilość magnezu, jako jednego z najważniejszych minerałów do leczenia tego problemu, wskazanego w tej sekcji. Takie karmy, zawierają na opakowaniu elementy wizualne, na przykład karmy weterynaryjne, posiadające świadectwo weterynaryjne, potwierdzające skuteczność tej karmy są oznaczone specjalną ikoną.

Naturalny, organiczny, holistyczny

Ostatnio, popularnością cieszą się produkty, które są oznaczone jako „naturalne, organiczne, holistyczne” itp. Są to jednak tylko terminy marketingowe, które nie podlegają żadnym regułom kontroli i użytkowania. W związku z tym nie ma dokumentów, regulujących stosowanie tych terminów na opakowaniach produktów.

Wybierając kompletną karmę, znajdziesz wszystkie witaminy, składniki odżywcze i minerały niezbędne do zapewnienia zdrowego i długiego życia zwierzęcia.