Kleszcze aktywne nawet zimą – jak zabezpieczyć swoje zwierzę?

Czy kleszcze atakują zimą?

Powszechnie panuje przekonanie, że kleszcze są najgroźniejsze w ciepłym okresie roku, od wiosny do jesieni, niestety nie jest to prawdą. Aktywność kleszczy rzeczywiście rozpoczyna się, gdy temperatury powietrza przekraczają i utrzymują się na poziomie 4⁰C. Jeszcze do niedawna, kiedy zimy w Polsce były bardzo mroźne, kleszcze budziły się do życia dopiero na przełomie kwietnia i maja. Niestety zmiany klimatyczne przyczyniły się do podwyższenia temperatur zimą, dlatego też, obecnie, kleszcze mogą być aktywne przez cały rok. Potrafią wytrzymać chłody, ukryte w ściółce leśnej, czy pod liśćmi, a gdy tylko temperatura wzrośnie – wyruszają na poszukiwanie żywiciela…

Kleszcze – jakie choroby przenoszą?

Najłatwiejszą ofiarą kleszczy są oczywiście zwierzęta, szczególnie psy i koty, a najczęstszymi czyhającymi na zdrowie naszych zwierzaków są:
– borelioza (choć w przypadku kotów istnieje małe ryzyko zakażenia)
– kleszczowe zapalenie mózgu
– „kleszczowe polio” (może doprowadzić do porażenia kończyn tylnych, a w konsekwencji do całkowitego porażenia i zatrzymania oddechu).

Jak zabezpieczyć zwierzę przed kleszczami?

Obecnie, istnieje wiele rodzajów zabezpieczeń przed kleszczami i pchłami, wśród których właściciele czworonogów najczęściej wybierają: krople stosowane na skórę, spraye, tabletki i obroże owadobójcze. Niestety, nie wszystkie zwierzęta mogą je stosować, ze względu na często niebezpieczny skład, który może powodować podrażnienia skóry, czy reakcje alergiczne, a u kotów może nawet wystąpić obniżenie nastroju, zmiana apetytu, ślinienie, wymioty i biegunka. Właściciele zwierząt, a szczególnie Ci, którzy posiadają dzieci, nie powinni pozwalać swoim pupilom spać z nimi w tym samym łóżku, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z obrożą.

Jaki środek wybrać, aby był skuteczny, a jednocześnie bezpieczny, zarówno dla naszych czworonogów, jak i dla nas samych? Idealnym rozwiązaniem są dostępne na naszym rynku naturalne kosmetyki (szampony, odżywki) z cennymi i leczniczymi olejkami eterycznymi, które odstraszają pchły i kleszcze, dzięki takim składnikom, jak:
– olej kokosowy, działa przeciwpasożytniczo, odstrasza insekty oraz przywraca naturalne pH skóry. Koi i nawilża skórę, leczy podrażnienia, chroni sierść przed szkodliwym wpływem środowiska.
– olejek cytronelowy (citronella), ma właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, a wraz z olejkiem z trawy cytrynowej odstrasza komary, muchy, pchły, osy i kleszcze.
– olej z pestek brzoskwini, jest bogaty w witaminy A i E, które przyspieszają gojenie ran oraz wzmacniają odporność.

Dobór odpowiedniego zabezpieczenia naszych czworonogów przed kleszczami to oczywiście indywidualna decyzja właściciela, warto jednak wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: łatwość zastosowania, skuteczność działania i możliwie najmniejszą ilość szkodliwych substancji w produkcie.