Jak karmić zwierzę, aby zdrowo rosło?

Karmienie szczeniąt i kociąt: jak karmić zwierzę, aby zdrowo rosło?

Po tym, jak zdecydujesz się wychować szczeniaka lub kociaka, oszołomiony ogromną radością, musisz również poradzić sobie z szeregiem pytań, na przykład – jak karmić nowego przyjaciela? Półki sklepowe są pełne różnych produktów, a zdania na ich temat, jak zawsze, podzielone. W rezultacie, dokonanie wyboru staje się trudne. Na co należy zwrócić uwagę wybierając karmę dla młodego zwierzaka, aby mógł on zdrowo rosnąć?

Karmienie poniżej 1 roku życia

Około 4-6-tygodnia życia szczenięta i kocięta zostają odstawione od piersi. W tym okresie można zacząć je karmić Nature‘s Protection Starter Mousse, karma w puszkach z drobiem o konsystencji musu dla zwierząt w wieku od 3 tygodni do 12 miesięcy.

Stopniowo zwierzęta powinny również przyzwyczajać się do suchej karmy. Bardzo ważnym jest, aby wybrać karmę wyprodukowaną specjalnie dla najmłodszych. Karmiąc szczenięta i kocięta karmą dla dorosłych zwierząt spowodujemy, że organizm będzie cierpiał na niedobór składników odżywczych i minerałów, a także mogą wystąpić różne zaburzenia zdrowia.

Zwierzęta w wieku od 4 do 12 tygodni należy karmić 4 razy dziennie, biorąc pod uwagę zalecenia żywieniowe. W tym okresie zalecamy podawanie karmy Nature‘s Protection Puppy Starter szczeniętom wszystkich ras i Nature‘s Protection Kitten – kociętom. Na początku możesz namoczyć suchą karmę ciepłą wodą – ułatwi to żucie. Co więcej, preferencje smakowe zwierzęcia zostaną bardziej sprecyzowane.

Od 6 tygodnia życia powinieneś uwzględnić karmę w puszkach dla młodych psów i kotów w porcji żywieniowej swojego zwierzaka. Możesz wybrać karmy według określonych składników – z drobiem, jagnięciną, mięsem króliczym itp. W ten sposób żywienie młodego zwierzaka będzie bardziej zróżnicowane.

Zwierzęta w wieku od 3 do 6 miesięcy powinny być karmione 3 razy dziennie. Nie martw się, jeśli jednak zwierzę nie zdąży na jedno karmienie lub po prostu odmówi jedzenia o określonej porze dnia. Nadchodzi również czas, aby skrócić czas karmienia, dlatego należy pamiętać, że od 6 do 12 miesiąca życia zwierzęta domowe należy karmić 2 razy dziennie.
Jeśli zdecydujesz się na sterylizację / kastrację swojego zwierzaka, musisz wybrać specjalną, funkcjonalną karmę dla sterylizowanych zwierząt.

Jednoroczne kocięta i szczenięta powinny być karmione suchą karmą dla dorosłych zwierząt 2 razy dziennie. Możesz urozmaicić dawkę pokarmową mokrą karmą.
Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby nie przekarmiać swojego zwierzaka, w przeciwnym razie mogą wystąpić zaburzenia trawienia – zwierzę może zacząć wymiotować lub cierpieć na biegunkę. Dlatego konieczne jest zrównoważenie żywienia zwierzęcia i karmienie regularnymi porcjami.

Wybór właściwej karmy

Ponieważ potrzeby żywieniowe szczeniąt i kociąt są różne w zależności od wielkości i rasy, ten drugi czynnik powinien pomóc Ci wybrać karmę dla swojego zwierzaka. Czynnik ten determinuje ilość składników odżywczych w karmie i wielkość krokietu.

Na przykład szczenięta i kocięta dużych ras potrzebują dodatkowych składników odżywczych: glukozaminy i chondroityny, które są niezbędne dla kości i stawów, a także wapnia – dla zębów. Nature’s Protection Maxi Junior jest idealny dla psów dużych ras, a Nature’s Protection Superior Care Large Cat Kitten – dla większych kotów.

Niemniej jednak koniecznym jest, aby karma była kompletna, co znaczy, że karma zawiera wszystkie składniki odżywcze i minerały niezbędne dla organizmu zwierzęcia, zapewniając zdrowy proces wzrostu.

Zalecamy wzięcie pod uwagę ilości niezastąpionych kwasów tłuszczowych (Omega-3 i Omega-6) w karmie. Te składniki odżywcze są bardzo korzystne dla najmłodszych. Mogą pomóc poprawić proces uczenia się, aktywność mózgu i serca. Co więcej, kwasy tłuszczowe Omega-3 mogą poprawić kondycję skóry i zapewnić zdrową, lśniącą i grubą sierść.

Bardzo ważna jest również ilość białka w karmie dla szczeniąt i kociąt. Im większa ilość białek zwierzęcych w karmie, tym większą ilość niezastąpionych aminokwasów otrzymuje zwierzę. Są niezbędne, ponieważ ciało ich nie wytwarza. Najlepszym źródłem niezastąpionych aminokwasów są białka zwierzęce, innymi słowy mięso. Zalecamy zatem wybór karmy mokrej, w której mięso znajduje się na pierwszym miejscu, a w przypadku karmy suchej będzie to mączka mięsna.

Jeśli wybrana karma jest odpowiednia dla Twojego zwierzaka, nie zmieniaj jej. Częste zmienianie karmy może powodować niepożądane zaburzenia trawienne.
Pamiętaj, że każde zwierzę jest inne, dlatego, jeśli masz jakiekolwiek pytania, zalecamy skonsultowanie się z weterynarzem lub hodowcą, od którego kupiłeś szczeniaka lub kociaka.