Życie kota po sterylizacji. Co powinienem wiedzieć?

Według najnowszych statystyk 80% kotów jest sterylizowanych. Chociaż sterylizacja (kastracja) rozwiązuje wiele problemów zdrowotnych i behawioralnych zwierzęcia, większość właścicieli zwierząt domowych nadal nie wie, jak właściwie dbać o sterylizowanego kota.

Ryzyko otyłości

Po sterylizacji (kastracji) metabolizm kota spowalnia, aktywność fizyczna maleje, dlatego też tłuszcz zaczyna gromadzić się, zwykle w okolicy brzucha. Wraz ze zmianą równowagi hormonalnej zwiększa się apetyt, przez co zwierzę zaczyna jeść więcej. Niektórzy właściciele zwierząt nie są w stanie oprzeć się kotu, wpatrującemu się błagalnym wzrokiem w ich oczy i zaczynają zwiększać ilość karmy sterylizowanemu zwierzęciu.

Sterylizowane koty są 3,5 razy bardziej narażone na otyłość w porównaniu z niesterylizowanymi. Badania wykazały, że w ciągu zaledwie 3 dni po sterylizacji koty zaczynają spożywać więcej i częściej, niż zwykle. Trudniej jest im odczuć sytość, a ich aktywność fizyczna zmniejsza się aż o 52%. Dlatego bardzo ważnym jest, aby wybrać specjalną karmę dla sterylizowanych kotów i podawać jej odpowiednią ilość.

Ryzyko rozwoju kamieni w drogach moczowych

Sterylizacja zwiększa ryzyko kamieni w drogach moczowych, ponieważ sterylizowane koty poruszają się mniej, potrzebują mniej wody, oddają mniej moczu, przez co mocz pozostaje dłużej w pęcherzu. Może to prowadzić do powstania kamieni moczowych, tzw. struwitów.

Aby zapobiec powstawaniu kamieni moczowych, należy zwrócić uwagę podczas wyboru karmy dedykowanej sterylizowanym kotom na zawartość magnezu i wybrać tę z możliwie najniższą jego zawartością. Magnez jest głównym składnikiem kamieni struwitowych, dlatego ważnym jest, aby zwierzę domowe otrzymywało (w karmie) jego  minimalną dawkę.

Jaką karmę powinienem wybrać?

Po sterylizacji kot potrzebuje specjalnej karmy o niższej zawartości tłuszczu. Taka karma ma również niższą wartość energetyczną, dzięki czemu łatwiej kontrolować wagę zwierzęcia, a większa zawartość włókien zapewni poczucie sytości.

Jeśli zdecydujesz się na wybór karmy „Sterilised” dla sterylizowanego kota, zaleca się zwrócenie uwagi na główne źródło białka. W tym przypadku najlepiej jest wybrać chude mięso, takie jak drób, czy biała ryba.

Ważnym jest również, aby karma zawierała L-karnitynę, która przyspiesza procesy metaboliczne i pomaga przekształcać tłuszcz w energię poprzez spalanie.

Warto wybrać również karmę z olejem kokosowym, gdyż łatwiej będzie utrzymać optymalną wagę kota. Ten cenny produkt składa się ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, przekształcanych w energię, co zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

Odpowiednia karma dla sterylizowanych kotów pomoże uniknąć niepotrzebnych zmartwień i stresu w tak delikatnym okresie życia Twojego zwierzaka.