Jak prawidłowo zmienić karmę zwierzakowi?

Jak prawidłowo zmienić karmę zwierzakowi?

Po długich poszukiwaniach uznałeś, że w końcu znalazłeś odpowiedni pokarm dla swojego zwierzaka, ale po raz kolejny nie był on wystarczająco dobry. Czy twoje zwierzę miało biegunkę lub trochę niechętnie jadło? Potencjalnie, zbyt szybko wprowadziłeś nowy produkt do diety swojego zwierzaka. Jak należy to zrobić poprawnie?

Częsta zmiana pokarmu = problemy zdrowotne

Jeśli zbyt szybko zmienisz karmę swojemu zwierzakowi, zbyt często lub przejdziesz na nową karmę bez okresu przejściowego, zwierzę będzie narażone na problemy zdrowotne. Zazwyczaj takie przypadki przedstawiają się jako zaburzenia trawienia, tj. wymioty lub biegunka. Właściciele zwierząt domowych uważają następnie, że spowodował je nieodpowiedni produkt, gdy prawdziwym problemem jest nieprawidłowe lub zbyt częste zmienianie karmy zwierzętom.

Przeanalizuj skład nowej karmy

Dokładnie sprawdź skład wybranej karmy dla swojego zwierzaka. Ważnym jest, aby był kompletny i odpowiadał wszystkim jego potrzebom.
Jeśli zdecydujesz się przejść na nową karmę, która zdecydowanie różni się w składzie od obecnie, tj. poprzednia karma Twojego zwierzęcia miała ziarna, ale chciałbyś spróbować karmy bezzbożowej, okres przejściowy między nimi powinien zostać odpowiednio przedłużony. Im bardziej nowa pasza różni się od starej, tym dłużej należy ją mieszać, aby uniknąć potencjalnych zaburzeń trawienia.

Karma musi być wdrażana stopniowo

Niezwykle ważne jest stopniowe przestawianie zwierzęcia na nową karmę. Oznacza to, że konieczne jest zmieszanie starej karmy z nową.
Okres mieszania obu karm zależy od wieku i stanu zdrowia Twojego zwierzęcia. Powinien trwać nie krócej, niż 7 dni dla młodych szczeniąt i kociąt oraz przez co najmniej 4 dni dla dorosłych. Jeśli Twój zwierzak ma wrażliwy układ trawienny, mieszaj pokarmy przez co najmniej 7 dni niezależnie od wieku. Jeśli u twojego czworonożnego przyjaciela zdiagnozowano chorobę, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w sprawie zmiany karmy.
Jeśli, na przykład zdecydujesz się na przejście z karmy suchej na mokrą, optymalny okres przejściowy powinien zostać przedłużony nawet do 14 dni.