Znaczenie wody dla zdrowia zwierzaka

Znaczenie wody dla zdrowia zwierzaka

Zbilansowana dieta nie wystarczy, aby Twoje zwierzę było szczęśliwe i zdrowe. Woda pitna jest niezbędną częścią codziennych potrzeb i odżywiania. Co ważniejsze, woda jest kluczowym składnikiem zdrowych, żywych komórek organizmu. Bez tego, ciało zwierzęcia nie funkcjonowałoby prawidłowo i z czasem uległoby odwodnieniu.

Funkcja wody w ciele

Głównym celem wody jest przenoszenie ważnych składników odżywczych do i z komórek organizmu. Woda wspiera również trawienie oraz wchłanianie składników odżywczych. Ponadto, pomaga ochłodzić ciało i utrzymać jego prawidłową temperaturę. Każda ważna funkcja organizmu wymaga odpowiedniej ilości wody. Jeśli zwierzę cierpi na brak wody w swoim ciele – prawdopodobnie odwodni się. W przypadku niedoboru wody, narządy, takie jak nerki i wątroba stają się bardziej wrażliwe, w związku z czym ich aktywność zostaje zakłócona.

Oznaki odwodnienia

Zdrowy pies powinien pić około 40 ml wody na każdy kilogram masy ciała dziennie; kot – około 60 ml wody dziennie. Na ilość przyjmowanej wody ma wpływ wiele czynników – wiek, aktywność fizyczna, czy temperatura otoczenia, co oznacza, że każdy przypadek należy traktować indywidualnie.

Jeśli jednak zwierzę pije za mało wody, bardzo prawdopodobnym jest, że może się odwodnić. Największe ryzyko odwodnienia występuje u samic zwierząt w ciąży i karmiących, z zaburzeniami metabolicznymi (np. cukrzycą), niewydolnością nerek i innymi chorobami.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies odwodnił się, istnieje kilka sposobów sprawdzenia stanu Twojego zwierzaka. Przede wszystkim zaleca się unieść swobodny fałd skóry w okolicy ramion i obserwować, jego opad. W normalnych warunkach skóra powinna szybko wrócić do stanu pierwotnego. Jeśli pies jest odwodniony, proces ten potrwa dłużej lub skóra może przez jakiś czas nie wracać do pierwotnego stanu.

Objawy odwodnienia można znaleźć również w jamie ustnej psa. Jeśli dziąsła wyglądają na suche, lepkie lub blade – może to być oznaką choroby i / lub odwodnienia. Suchość nosa, ust i oczu również może o tym świadczyć.

Zabieraj wszędzie wodę

Gdziekolwiek jesteś, upewnij się, że zawsze masz ze sobą wodę dla swojego zwierzaka. Jeśli jesteś w domu, sprawdź, czy miska jest zawsze pełna czystej, świeżej wody i jest łatwo dostępna dla zwierzęcia. Niezbędne jest również zaopatrzenie zwierzaka w wodę podczas podróży. Idealnym i wygodnym rozwiązaniem w takich przypadkach są butelki podróżne z wodą.